16. septembrī Raiņa mājā Berķenelē norisinājās skatuves runas konkurss ”Zelta sietiņš”. Konkurss tiek rīkots jau kopš 2001. gada ar mērķi ne tikai popularizēt Raiņa un Aspazijas daiļrades mantojumu, bet arī veidot izpratni par latviešu kultūras vērtībām un sekmēt skolēnu zināšanas literatūrā un attīstīt runas kultūru. Konkursa dalībnieki ir Latgales skolu 2.-12.klašu audzēkņi, kuri deklamē Raiņa un Aspazijas dzeju, kā arī lasa prozas fragmentu par Raiņa dzīvi vai daiļradi.
Šogad konkursā piedalījās vairāk nekā 30 skolēni no Daugavpils pilsētas, Augšdaugavas novada, Līvānu novada, Jēkabpils novada un Aglonas novada. Dalībnieki uzstājās trīs grupās: 2. – 4. klašu, 5. – 9. klašu un 10. – 12. klašu grupa. Skolēnu runas prasmes vērtēja žūrijas komisija: Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes Kultūras centrs “Vārpa” direktore Inta Uškāne, Daugavpils Teātra aktrise un runas pedagoģe Inese Ivulāne-Mežale, Daugavpils Teātra aktrise Zanda Mankopa, Līksnas Kultūras nama direktore, latviešu filoloģe Valentīna Korsiete, Rīgas jaunatnes teātra aktieris, režisors, aktiermeistarības pedagogs un Fotia studijas vadītājs Ivars Brakovskis un Daugavpils novada Kultūras centra “Vārpa” kultūras pasākumu organizatore, teātra trupas „Trešais variants” aktrise Anita Lipska.
Visi konkursa dalībnieki saņēma Kultūras pārvaldes pateicības rakstus un grāmatas, savukārt konkursa laureāti tika apbalvoti arī ar tēlnieces Mairitas Folkmanes veidoto speciālo konkursa balvu “Zelta sietiņš”.
2. – 4. klašu grupā galveno balvu saņēma Gustavs Valpēteris no Ilūkstes Raiņa vidusskolas, 5. – 9. kl. grupā balvu ieguva Salas vidusskolas skolniece Lauma Kalniņa, bet 10. – 12. kl. grupā – Daugavpils Valsts ģimnāzijas skolniece Annija Davidčuka.
Žūrijas locekle Valentīna Korsiete pateicās pedagogiem, kuri gatavoja jauniešus konkursam, jo liela atbildība ir ātrā laikā atrast atbilstošu darbu un to apgūt.
Aktieris Ivars Brakovskis bērniem parādīja īstu meistarklasi, nodeklamējot darbu no Aleksandra Čaka daiļrades. Viņš atzina, ka šogad konkursa dalībnieki uzstājās ļoti pārliecinoši un žūrijai bija skaidrs, ko un kāpēc skolēni runā uz skatuves. Viņš iedrošināja jauniešus neuztraukties, ja kādā brīdī kaut kas piemirstas, jo tam par iemeslu ir uztraukums. “Galvenais, ko gribu novēlēt, – domājiet paši, vērojiet paši un izdariet secinājumus paši. Palieciet uzticīgi sev,” teica aktieris un vēlēja mazāk pavadīt laika sociālajos tīklos, bet vairāk lasīt grāmatas.
Teksts, foto: Inese Minova