20.jūnijā ar svinīgu pasākumu Latgales reģionā atklāta dabas skaitīšana – Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamo biotopu jeb dzīvotņu izplatības un kvalitātes apzināšana. Dabas skaitīšana ilgs līdz 2019.gada nogalei, un šajā laikā Dabas aizsardzības pārvaldes uzdevumā eksperti veiks aizsargājamo biotopu pārbaudi gan valsts, gan privātajās zemēs.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards norāda: „Tik vērienīga dabas vērtību apzināšana Latvijā notiek pirmo reizi. Tā skaidri parādīs, kādas dabas bagātības mums pieder, un sapratīsim, kā tās nepazaudēt. Mums ir pamats būt lepniem, mums ir sava valsts ar vairāk nekā 64 000 kvadrātkilometriem zemes, sava valoda, kultūra un unikālas dabas vērtības. Dabas skaitīšanas kontekstā man ir patiess prieks godināt arī Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi – apzinoties un nepazaudējot mūsu valsts dabas vērtības, tiek aizsākts nozīmīgs darbs pie kopīgas dāvanas veidošanas turpmākajām paaudzēm.”
Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Juris Jātnieks uzsver: “Daba ir pastāvējusi pirms cilvēka un visticamāk arī paliks pēc mums, taču cilvēks nevar pastāvēt bez dabas, jo tieši tās iedotais dzīvības kredīts – gaiss, ūdens, klimats – nodrošina mūsu dzīvību, veselību un arī labklājību. Dabas skaitīšana ir priekšnosacījums tam, lai mēs pieņemot tālredzīgus lēmumus, spētu salāgot dabas saglabāšanu ar tautsaimniecības attīstību, un Latvija līdzinātos tām valstīm, kur gan dabas teritoriju platība, gan arī sabiedrības labklājība ir ievērojami augstāka nekā pie mums.”
Latgales reģionālās administrācijas direktore Anda Zeize: “Cilvēks ir neatņemama dabas sastāvdaļa. Viņš dzīvo, saimnieko, sargā savas un dabas vērtības, veido ainavu un palielina bioloģisko daudzveidību. Visās dzīves jomās svarīgi ir pieņemt lēmumus pamatoti, it īpaši dabas sargāšanas jomā lēmumiem jābūt zinātniski pamatotiem. Dabas skaitīšana ļaus mums iegūt korektu un patiesu informāciju par dabas vērtībām, tādējādi nodrošinot iespēju reģionam efektīvi plānot un realizēt saimniecisko attīstību, izmantojot dabas un cilvēka sinerģijas spēku.”
Lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par Latvijas dabu, veikta sabiedriskās domas aptauja*, kas atklāj, ka 94% iedzīvotāju Latvijas dabu uzskata par vērtību, kas ir saudzējama, bet 81% – par nacionālo lepnumu. Tāpat lielākā sabiedrības daļa domā, ka valstij ir nepieciešams apzināt Latvijas dabas bagātības (81%) un piekrīt apgalvojumam, ka rūpes par dabu ir rūpes pašiem par sevi (83%). Savukārt apgalvojumam, ka Latvijas sabiedrība ir dabai draudzīga, piekrīt vien 8% aptaujāto respondentu, un par lielāko kaitējumu dabai atzīst tur izmestus atkritumus (45%) un mežu izciršanu (31%).
Lai skaidrotu dabas skaitīšanas norisi, ir izveidota mājaslapa www.skaitamdabu.gov.lv, plānots organizēt informatīvus seminārus pašvaldībās, kā arī vairākās Latvijas pilsētās būs iespēja apskatīt informatīvo stendu – lielizmēra dabas skaitīkļus.
*Aptauju veica SIA „Mārketinga praktiķu ACADEMIA” šī gada martā.
Papildu informācija:
Elīna Prikule,
projekta “Dabas skaitīšana” vadītājas asistente,
27794799, elina.prikule@daba.gov.lv
UZZIŅAI
Biotopi ir viendabīgas teritorijas, kuras apdzīvo kādas konkrētas dzīvnieku vai augu sugas, t.i., zālāji, meži, purvi, jūras piekraste un kāpas, upes, ezeri, iežu atsegumi. Dabas skaitīšanas mērķis ir iegūt detalizētu un zinātniski pamatotu informāciju par šo dzīvotņu daudzumu, veidiem, izplatību un kvalitāti.
Dabas skaitīšanā tiks pārbaudītas tikai tās teritorijas, kurās potenciāli iespējama aizsargājama biotopa sastopamība. Dabas aizsardzības pārvalde ir noteikusi platības, kur ekspertiem nav nepieciešams izvērtēt dabas vērtību esamību, piemēram:
– intensīvi apsaimniekotās lauksaimniecības zemēs;
– apdzīvotās vietās, izņemot konkrētas teritorijas, kas noteiktas kā obligāti apsekojamas, piemēram, kāpu zona pilsētā;
– teritorijās, kurās pēdējo 3 gadu laikā jau ir veikti izpētes darbi un izsniegti saskaņojumi un atļaujas dažādu darbību veikšanai (karjeri, kūdras ieguves platības u.c.).
Projekta “Dabas skaitīšana” rezultātā tiks iegūta detalizēta informācija par biotopu izplatību un kvalitāti, un šī informācija būs savietota starp valsts iestādēm. Tādējādi tiks atvieglota dažādu atļauju un saskaņojumu izsniegšana un saņemšana, samazināsies termiņi un izdevumi gan privātīpašniekiem, gan valsts iestādēm. Precīzi, aktuāli un zinātniski iegūti dati par biotopu daudzumu un kvalitāti ļaus efektīvāk līdzsvarot dabas aizsardzības un tautsaimniecības attīstību. Vienlaikus dabas skaitīšanu sniegs plašākas iespējas pārdomāti plānot teritoriju saimniecisko darbību un efektīvāk pārvaldīt ierobežotos dabas resursus.
Apsekojamās teritorijas sadalītas pa kvadrātiem, un katru gadu paredzēts apsekot noteiktu kvadrātu skaitu. Gan pašvaldībām, gan privāto zemju īpašniekiem (tiesiskajiem valdītājiem), kuru īpašumos plānota dabas vērtību apzināšana, pirms noteikto teritoriju apsekošanas tiks izsūtītas informatīvas vēstules, savukārt, ja dabas skaitīšanas laikā būs atrasta nozīmīga dabas vērtība, īpašnieks arī par to tiks rakstiski informēts.
Biotopu kartēšanu veiks eksperti, kuri dabā apsekos teritoriju, aizpildīs anketu un kartē iezīmēs precīzu konstatētā biotopa robežu. Visiem ekspertiem līdzi jābūt Dabas aizsardzības pārvaldes izdotām noteikta parauga eksperta apliecībām.
Dabas vērtību apzināšanas darbus veiks saskaņā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas apstiprināto un Zemkopības ministrijas saskaņoto “ES nozīmes biotopu izplatības un kvalitātes apzināšanas un darbu organizācijas metodiku”. Saskaņā ar atklāta konkursa “ES nozīmes aizsargājamo biotopu inventarizācija Latvijā” rezultātiem biotopu kartēšanu veiks personu apvienība “SIA Estonian, Latvian & Lithuanian Environment un Latvijas Dabas Fonds”.
Dabas skaitīšana tiek īstenota ES Kohēzijas fonda projekta “Priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā” jeb “Dabas skaitīšana” ietvaros. Projekta ietvaros plānots izstrādāt arī 20 esošām īpaši aizsargājamām dabas teritorijām dabas aizsardzības plānus un 5 sugu aizsardzības plānus – sugu grupai “Roņi”, sugu grupai “Pūces”, dīķa naktsikspārnim, platausainajam sikspārnim un sugu grupai “Dzeņveidīgie”.
Sabiedrības informēšanas kampaņa par projektu „Dabas skaitīšana” veltīta Latvijas simtgadei un tiek īstenota ar Latvijas vides aizsardzības fonda un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas finansiālu atbalstu.
Papildu informācija:
Elīna Prikule
projekta “Dabas skaitīšana” vadītājas asistente
27794799, elina.prikule@daba.gov.lv