Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) ir uzsākusi trešo pieteikšanās kārtu Eiropas Savienības (ES) fondu pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” visā Latvijā. Tajā ikviens strādājošais un pašnodarbinātais no 25 gadu vecuma var pieteikties mācībām, līdz 17. septembrim iesniedzot pieteikumu kādā no 70 izglītības iestādēm, tostarp 10 nozarēs un 19 izglītības iestādēs Daugavpilī.
Iespējas izmato jau vairāk nekā 8000 nodarbināto visā Latvijā
“Kopš pirmās pieteikšanās kārtas izsludināšanas pērn rudenī šajā projektā iesaistījušies jau vairāk nekā 8000 strādājošo. Līdz šim pieprasītākās tautsaimniecības nozares, kurās arī ir visvairāk mācību dalībnieku, ir elektronisko un optisko iekārtu ražošana un IKT, kā arī būvniecība. Trešā pieprasītākā ir transporta un loģistikas nozare, kas strauji attīstās. Šīs ir Latvijas ekonomikai prioritāras nozares, kurās kvalificēta darbaspēka trūkums ir visaktuālākais. Strādājošo iedzīvotāju iesaistīšanās, kā arī izglītības nozares un darba devēju sadarbība šī projekta īstenošanā ir pozitīvs signāls darba tirgum, kas apliecina, ka iecere ir attaisnojusies,” stāsta VIAA direktore Dita Traidās.
Mācību dalībnieku vidū 66% ir vecumā no 25 līdz 44 gadiem, savukārt vairāk nekā trešā daļa ir vecumā no 45 gadiem, kas ir prioritārā projekta mērķauditorija. 10% visu izglītības ieguvēju ir vecumā no 56 gadiem, kas apliecina Latvijas darbaspēka gatavību mācīties mūža garumā.
Daugavpilī piedāvā apgūt 143 izglītības programmas
Latvijā kopumā šajā kārtā iedzīvotāji var izvēlēties apgūt ap 100 dažādu prasmju un kvalifikāciju, ko izglītības iestādes piedāvā mācīties vairāk nekā 400 dažāda garuma un satura izglītības programmās. Daugavpilī ir pieejamas 143 izglītības programmas, taču pilsētas un tuvējo novadu iedzīvotāji var pieteikties mācīties arī citās Latvijas vietās, ja var to savienot ar darbu un dzīvi savā pilsētā vai novadā.
Daugavpilī mācības pieejamas tādās nozarēs kā elektronisko un optisko iekārtu ražošana, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, metālapstrāde, mašīnbūve un mašīnzinības, transports un loģistika, enerģētika, būvniecība, kokrūpniecība, ēdināšanas pakalpojumi un tūrisms, ķīmiskā rūpniecība, drukas un mediju tehnoloģijas, tekstilizstrādājumu, apģērbu, ādas un ādas izstrādājumu ražošana.
Nozaru klāstā Daugavpilī ir izglītības programmas, kurās var ne tikai apgūt jaunas prasmes, bet arī pārkvalificēties, – piemēram, apgūt lokmetinātāja, loģistikas darbinieka, elektrotehniķa, noliktavas darbinieka, ēku būvtehniķa vai automehāniķa profesiju.
Daugavpilī mācības piedāvā Daugavpils Universitāte, Daugavpils Būvniecības tehnikums, Daugavpils Tirdzniecības profesionālā vidusskola, Latgales mācību centrs, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA, Mācību centrs A.D.Streem, Mācību centrs plus, Mācību centrs BUTS, Mācību un konsultāciju centrs ABC, Mācību centrs LENOKS, izglītības iestādes ASV Studija, IKCAVA, autoskola CREDO AUTOPRIEKS, MBR, Fortūna, De Lana Pluss, kā arī Villas D, ADA PLUS un Dauseb.
Strādājošajiem, pašnodarbinātajiem un jaunajiem vecākiem darba attiecībās
Lai pieteiktos mācībām, iedzīvotājiem jābūt sasniegušiem 25 gadu vecumu, strādājošiem vai pašnodarbinātiem. Pieteikties var arī jaunie vecāki, kuri atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības.
Ja uz vienu mācību vietu būs vairāki pieteikumi, īpašas priekšrocības uzņemšanā būs strādājošajiem vecumā no 45 gadiem, kuri strādā konkrētās Profesiju klasifikatora pamatgrupu profesijās, personām vecumā no 50 gadiem, kuras Nodarbinātības Valsts aģentūras (NVA) projektā “Atbalsts ilgākam darba mūžam” saņēmuši rekomendāciju mācībām, kā arī bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu.
Mācību dalībniekiem jānodrošina 10% līdzmaksājums, ko var finansēt arī darba devējs. Strādājošajiem ar maznodrošinātā vai trūcīgā statusu mācību maksu pilnā apmērā sedz ES fondi un valsts, un ir iespēja saņemt transporta izmaksu kompensāciju, ja šādas izmaksas rodas mācību laikā. Savukārt nodarbinātie ar invaliditāti var saņemt kompensāciju asistenta vai surdotulka pakalpojumiem, kas radušies mācību laikā.
Mācīties var vienu reizi
Tā kā projekta laikā jaunu profesiju vai zināšanas strādājošie var apgūt tikai vienu reizi, NVA 28 filiālēs ir iespēja saņemt karjeras konsultāciju, savukārt 81 projekta sadarbības pašvaldībā, tostarp Daugavpils pilsētas un Daugavpils novada pašvaldībā, ir pieejami pieaugušo izglītības koordinatori, kuri var sniegt informatīvu atbalstu.
Pieteikšanās notiek izglītības iestādēs, iesniedzot mācību pieteikumu klātienē vai elektroniski, nosūtot to e-pastā. Plašāku informāciju par mācību programmām, izglītības iestādēm, pieteikšanās kārtību un citiem praktiskiem jautājumiem iespējams atrast vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv.
ES fondu pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” mērķis ir pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci, lai novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam un veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts. Līdz 2022. gada 31. decembrim tajā tiks ieguldīti vairāk nekā 25 miljoni eiro.