Austot rudenīgam sestdienas rītam, no malu malām sabrauca kupls tirgotāju un amatnieku pulks, lai sniegtu pilsētniekiem un viesiem iespēju iegādāties un izbaudīt daudzveidīgu, vietējā ražojuma produkciju. Daugavpils novada dienas šogad noritēja septīto gadu pēc kārtas – krāšņais rudens gadatirgus tradicionāli ir svētku kulminācija. Novada dienas tiek rīkotas ar mērķi, lai sekmētu Daugavpils novada atpazīstamību, popularizētu lauku ražotāju produkciju, kulināro mantojumu un bagātās tradīcijas.
Pircēji labprāt iegādājās medu, maizi, kūpinājumus, sierus, dārzeņus, dekoratīvos stādus, mājas vīnu un alu, dažādus rokdarbus un amatu izstrādājumus. Zīmīgi, ka gadu no gada jauno uzņēmēju un mājražotāju, kuri vēlas piedalīties novada dienās, paliek arvien vairāk. Tā, piemēram, pirmo gadu novada dienās savu produkciju piedāvāja Lauris Pabērzs no alus darītavas uzņēmuma SIA “Pabeerzner”. “Piedāvāsim dzīvu, nefiltrētu alu no Skrudalienas pagasta. Šodien būs eksperimentāls alus, jo mēs gribam uzzināt cilvēku domas par mūsu jauno recepti,” atklāja jaunais aldaris.
Irēna Baļa no Laucesas pagasta z/s “Podlipi – 2” tirgoja sieru. Lai gan viņa tikai nesen sākusi nodarboties ar mājražošanu, viņa atzīst, ka tas ir ļoti interesants un radošs process. Gadatirgū viņa piedāvāja 6 veidu sierus visām gaumēm. ”Mans kroņa ēdiens ir siers ar žāvētām aprikozēm un rozīnēm. Šis siers garšo gan maziem bērniem, gan pieaugušajiem,” pastāstīja mājražotāja.
Liela pircēju interese bija arī par rudens veltēm un dažādiem dekoratīviem stādiem. Salienas pagasta p/s “Zariņi” īpašniece Anna Bohāne piedāvāja dāliju ziedus un saknes. “Šodien man līdzi ir 22 šķirnes, lai gan vispār piemājas saimniecībā aug vairāk kā 100 dažādu veidu dālijas. Tāpat piedāvājumā ir arī ķirbji un āboli – mums ir bioloģiskā saimniecība, kurā netiek pielietota ķīmija.”
Daugavpiliete Inga tirdziņā iegādājās kūpinātu gaļu, zivis un dabīgu maizi. Tāpat no amatnieka Valda Grebeža viņa nolūkoja suvenīru draugiem Vācijā. Savukārt Lociku ciema iedzīvotāja Vasilisa atzina, ka atbrauca uz novada dienām, lai atbalstītu savējos, iepazītu citus un iegādātos garšīgu mājas sieru.
Savu produkciju piedāvāja arī novada mazpulku kolektīvi. Tāpat gadatirgu interesantāku darīja Daugavpils novada muzeji, skolēnu un jauniešu organizācijas, kā arī amatu prasmju nesēji, iesaistot apmeklētājus radošo darbnīcu virpulī.
Pircēji, kas iegādājās novadā ražoto produkciju, vēlāk varēja doties uz Lauku gardumu ielu, kur pagastu saimnieces gatavoja latviskus cienastus – zivju zupas, dažāda veida putras, gulbešņīkus, pankūkas, pelēkos zirņus un salātus.
Vienības laukumā visas dienas garumā norisinājās strītbola, svarbumbu celšanas sacensības un basketbola soda metienu konkurss, savukārt Dambretes un šaha klubā pirmo reizi noritēja Novada dienām veltīts šaha un dambretes turnīrs.
Turpinot aizpērn iesākto pagastu dižošanos, šogad pasākuma viesus ar interesantu kultūras programmu izklaidēja Daugavas kreisā krasta pieci pagasti – Laucesa, Saliena, Skrudaliena, Tabore un Vecsaliena.
Uz skatuves varēja noskatīties ne tikai šo pagastu vokālo un deju kolektīvu priekšnesumus, bet arī izjust muižu laiku gaisotni, vērojot baronus un baroneses. Laucesas pagastu pārstāvēja senioru vokālais ansamblis “”Harmonija”, vokālais ansamblis “Prieks” un Rasnaču ģimene; Tabori – solisti Inese Germanoviča, Oļegs Germanovičs un Andrejs Krumgolds; Vecsalienu – vokālā studija “Vālodzīte”; Salienu – Salienas Kultūras nama senioru vokālais ansamblis “Medolija” un deju kopa “Laimītes”; Skrudalienu – Silenes Kultūras nama vokālais ansamblis “Līgaviņas” un deju grupa “Tornado”.
Skrudalienas pagasta pārvaldes vadītāja Betija Ivanova pastāstīja, ka šogad notika īpaši rūpīga gatavošanās novada dienām, jo gribējies pēc iespējas labāk prezentēt un popularizēt savu pagastu. “Pagastā visi bija sarosījušies – fotografējām savus objektus, apzinājām savu vēsturi – bija ieguldīts liels darbs. Šodien ir tā diena, kad visi var saņemt gandarījumu par padarīto darbu.”
Ar dziesmām un dejām gadatirgu gan uz lielās, gan mazās skatuves ieskandināja vokālais ansamblis “Stage On”, folkloras kopa “Dyrbini” un tautas deju ansamblis un vidējās paaudzes deju kolektīvs “Līksme”. Neiztika arī bez viesmāksliniekiem– šogad publiku ielīksmoja Šarkovščinas rajona, Germanoviču tautas tradīciju un Kultūras centra vokālā grupa “Vdohnoveņije” (Baltkrievija).
Šī gada svētku īpašā viešņa jeb koncerta nagla bija Olga Rajecka, kuras dziesmām ne tikai dziedāja, bet arī dejoja līdzi dažādu paaudžu mākslinieces cienītāji. Olga Rajecka izpildīja visiem tik pazīstamas un tautā iemīļotas dziesmas. “Latgale ir īpaša vieta, tai ir īpaša publika. Latgalieši vienmēr ir atsaucīgi un patiesi. Es jutu, ka šodien viņiem viss ļoti patika. Es Daugavpilī vienmēr jūtos ļoti labi, jo šeit ir tāda sirsnība, atvērtība un dzīvotprieks, kas varbūt daudzās vietās Latvijā pietrūkst, ” tā pēc uzstāšanās pateicās estrādes leģenda.
Ikviens Daugavpils novada tirgotājs no novada domes priekšsēdētājas Janīnas Jalinskas saņēma Pateicības rakstu par ikdienas darbu, atbalstu un piedalīšanos ikgadējā pasākumā. “Es esmu ļoti gandarīta par šī gada novada dienu norisi. Visas dienas garumā tirgošanās noritēja pilnā sparā – ir gan produkcija, gan tirgotāji, gan pircēji. Prieks, ka izaudzētajai produkcijai būs noiets. Ir laba svētku sajūta par tik sekmīgām novada dienām,” pauda J.Jalinska.
Daugavpils novada dienas noslēdzās ar solījumu par atkal redzēšanos nākamā gada septembrī, kad novadnieki atkal visus priecēs ar lauku labumiem, Latgalei raksturīgo viesmīlību, talantiem un lauku ļaužu māku svinēt dzīvi. Uz tikšanos Daugavpils novada dienās 2017!
Elza Timšāne