Daugavpils novada dienas 2015

FOTOGALERIJA

FOTOGALERIJA – 2

No 7. līdz 19. septembrim norisinājās tradicionālās Daugavpils novada dienas, divu nedēļu garumā pulcējot pagastu iedzīvotājus uz izstādēm, meistardarbnīcām, sporta aktivitātēm, konkursiem, vides objektu atklāšanu un atvērto durvju dienām pie uzņēmējiem. Šādu iespēju šogad piedāvāja Kalupe, Nīcgale, Līksna un Vabole, paturpinot pērnajā gadā aizsākto pagastu dižošanās tradīciju. Svētku kulminācija notika 19. septembrī ar krāšņo Novada dienu gadatirgu.

Gadatirgus tika atklāts ar priekšsēdētājas Janīnas Jalinskas uzrunu, klātesot sadarbības pašvaldību pārstāvjiem no Baltkrievijas, pilsētas domes priekšsēdētājam Jānim Lāčplēsim un Latgales plānošanas reģiona Attīstības Padomes priekšsēdētājai Alīnai Gendelei.

Sadarbības pašvaldību pārstāvji no Baltkrievijas teica savus sveicienus un laba vēlējumus.

Šarkovščinas izpildkomitejas priekšsēdētājs Nikolajs Bogovičs: „Daugavpils novads ir vilinošs. Mēs jūtamies te kā savās mājās. Te dzīvo pretimnākoši, atsaucīgi un draudzīgi cilvēki. Ar lielu gandarījumu vienmēr piekrītam kopējiem sadarbības pasākumiem un priecājamies jūs sagaidīt mūsu zemē. Mēs piedalāmies arī Lielā musturdeķa veidošanas akcijā un esam atveduši līdzi nelielu ieguldījumu tajā. Tas ļaus mums sajusties vēl tuvākiem.”
Glubokoje rajona deputātu padomes priekšsēdētāja Gaļina Unukoviča: „Esam patiesi laimīgi būt šeit. Vakar mēs parakstījām sadarbības līgumu ar mērķi stiprināt draudzīgas saites mūsu reģionu attīstības labā. Daugavpils novads ir viens no skaistākajiem Latvijā – ar bagātu vēsturi un tradīcijām. Un lielākais novada lepnums ir tā mērķtiecīgie un aktīvie iedzīvotāji. Mēs esam laimīgi, ka mūsu reģionus vieno veiksmīga sadarbība, kuras laikā rodam abpusēju pieredzes apmaiņu kultūras jomā.”

Svētku lielkoncertu iesāka četru pagastu radošie kolektīvi un dalībnieki no lielās Daugavpils novada pagastu saimes, kas šogad tika īpaši cildināti. Kalupes, Nīcgales, Līksnas un Vaboles pagastiem šogad tika veltīta arī fotogrāfiju izstāde, caur kuru novada dienu apmeklētāji varēja ielūkoties šo četru pagastu tuvplānos. Savukārt fotoizstādē „Mežos, upēs, ezeros” apmeklētāji varēja apskatīt dižākos pagastu sēņotājus un zvejniekos ar mazākiem un lielākiem lomiem.

Pēc pagastu piesātinātās kultūras programmas, kuras laikā dižojās vairāki pašdarbības kolektīvi, savus sniegumu rādīja Glubokoje rajona folkloras tautas teātris „Tereška”, Šarkovščinas rajona Kultūras centra Tautas mūzikas ansamblis „Spadčina” un Tihovsku ģimenes ansamblis.

Vietējie Daugavpils novada ražotāji, kā arī tirgotāji un amatu meistari no citiem Latvijas novadiem pārsteidza apmeklētājus ar daudzveidīgo produkciju – tie prezentēja un pārdeva medu, maizi, gaļu, sieru, dārzeņus, dekoratīvos stādus, izstrādājumus no koka, tekstila, keramikas un lina, adījumus, kūpinājumus, mājas vīnu, tējas, pinumus, grāmatas un suvenīrus.

Visas dienas garumā notika skolēnu, jauniešu un muzeju radošās darbnīcas, kurās labprāt iesaistījās gadatirgus apmeklētāji. Mazāko apmeklētāju vidū ieprasīta bija arī ugunsdzēsības tehnikas un speciālā aprīkojuma demonstrācija.

Nogaršot Lauku gardumu ielas ēdienus varēja ikviens, kas iegādājās preces no Daugavpils novada tirgotāja ne mazāk kā 3 eiro vērtībā. Gardumu iela šogad tika bagātināta ar tādiem ēdieniem kā guļbešnieki, rudens salāti, lauku soļanka, kartupeļu pankūkas, speķis, pīrādziņi, plātsmaizes, un, protams, visu iemīļotā ozolzīļu kafija. Savukārt, šefpavāri un pagastu pārstāvji šo dažādo gardumu degustētājiem un izgaršotājiem savus ēdienus pasniedza kreatīvi un ar izdomu, dekorējot galdus un arī paši sevi atbilstoši gadatirgus stilam un tematikai.

Mazpulku kolektīvi, kas ik gadu priecē gadatirgus apmeklētājus ar savu produkciju, arī šogad nepalika bez uzmanības. Ar prieku jāatzīmē, ka novada mazpulku saimei šogad ir pievienojies arī Biķernieku pamatskolas mazpulks.
Pilsētniece Valentīna Lauce Novada dienas apmeklē jau kopš 2010.gada un ir aktīva pircēja arī šogad. „Esmu pie Demenes pagasta zemnieka nopirkusi ķiplokus un pie Alberta Mendriķa – ābolus. Man te ļoti patīk, gribētos šādus svētkus biežāk – vismaz reizi mēnesī. Patīk arī kultūras programma. Tāda zolīda estrāde un ir arī soliņi, kur var apsēsties gados vecāki cilvēki. Tā ir vienreizēja iespēja cilvēkiem satikties un labi pavadīt laiku”, tā Valentīna.

Arī zemnieku saimniecības „Sēlija” īpašnieks Alberts Mendriķis par pircēju skaitu nesūdzas, ir pārdots viss, kas tika atvests. „Rudens ir ražas vākšanas laiks. Pirms Novada dienām ir darbs un gadatirgus ir svētki. Un daudzi cilvēki jau nāk ne tikai nopirkt, bet arī paskatīties. Arī man pašam patīk skatīties, ko mani kolēģi ir atveduši, kā viņiem sokas. Arī par iknedēļas zemnieku vakara tirdziņu pilsētā cilvēkiem ir labas atsauksmes”, stāsta Alberts.

Bitenieki Pāvels un Sabīna Baranovski Novada dienās piedalās pirmo gadu.
„Pārdodam medu, propolisu, ziemā tirgosim bišu maizi. Mūsu produkcija ir ekoloģiski tīra. Bites dzīvo koka mājiņās un ziemā tiek barotas tikai ar bioloģisko sīrupu, arī siltinām ar dabīgiem materiāliem”, tā saimnieki.

Zemnieku saimniecības „Mežrozes” īpašnieks Aivars Friliņš no Demenes pagasta uz gadatirgu ir atbraucis, lai prezentētu malku un zāģmateriālus, pārdotu medu, maizi, smalkmaizītes, mežrozīšu tēju, kas ir saimniecības zīmols. Saimniecību 1996. gadā dibinājis Eduards Friliņš.

„Nākotnē mēs piedāvāsim dažādas zāļu tējas. Pamatdarbība saimniecībā ir mežsaimniecības pakalpojumi meža īpašniekiem – meža taksācija, cirsmu stigošana un vērtēšana, kokmateriālu ražošana. Mēģinām sākt celt arī guļbūves. Ja runājam par gadatirgu, tad šodien ļoti labi tika pārdota mājas maize, smalkmaizītes un medus”, tā Aivars.

Eiropas sadarbības dienas ietvaros Daugavpils novada dome kopā ar Daugavpils reģionālo slimnīcu aicināja sievietes izmantot iespēju un veikt valsts apmaksātu mamogrāfijas izmeklējumu jeb skrīningu. Šī profilaktiskā pārbaude ir nepieciešama, lai atklātu krūts vēzi tā agrīnajā stadijā. Blakus mobilajam mamogrāfam darbojās pārrobežu programmas projektā iesaistīto novada feldšeru telts, kur apmeklētājiem noteica asinsspiedienu, pārbaudīja cukura līmeni asinīs, palīdzēja noskaidrot, vai nedraud liekais svars.

Aija Cimoška no Kalkūnes pagasta iespēju pārbaudīt savu veselību uzskata par ļoti vērtīgu un aicina to darīt arī citus.

Projekta vadītāja Līga Upeniece stāsta, ka kopā projekta realizācijas gaitā izmeklējumus ir veikušas 167 000 sieviešu Latvijā, Lietuvā un Baltkrievijā. Un šis cipars neiekļauj tikai mamogrāfiskos izmeklējumus, bet arī asins pārbaudes, kuras nosaka, vai sievietei ir risks pārmantot vēzi. „Atsaucība visās valstīs bija ļoti liela, jo visi izmeklējumi bija bez maksas, ko cilvēki ļoti labprāt arī izmantoja.”

Novada dienu ietvaros šo iespēju izmantoja 33 sievietes, tostarp 18 sievietes ar taloniem. Feldšeru teltī piedāvātās procedūras izgāja 198 cilvēki, pārsvarā pārbaudot cukura līmeni asinīs.

Atzīmējot Eiropas sadarbības dienu, noritēja arī citi Daugavpils novada domes īstenoto projektu pasākumi Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas – Lietuvas – Baltkrievijas pārrobežas sadarbības programmas 2007.-2013.gadam ietvaros, tostarp izstāde “Zili zaļā galerija”, kas tapusi Latvijas – Lietuvas Baltkrievijas pārrobežas sadarbības programmas 2007 – 2013. gadam Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta projekta “Pārrobežu aizsargājamās dabas teritorijas „Augšdaugava – Braslavas ezeri” izveide un priekšnoteikumu radīšana tās integrētai pārvaldībai” ietvaros, kā arī Braslavas rajona Kultūras nama (Baltkrievija) tautas teātra „Pokers” izrāde un pārrobežu basketbola turnīrs.

Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne: „Svētki bija ļoti piesātināti. Novada dienas ir kļuvušas par sadarbības platformu, kas ir satikšanās vieta dažādām idejām un projektiem, kur tiekas pārdevēji un pircēji. Kultūras programma bija lieliska! Šis pasākums tika nominēts kā Eiropas sadarbības diena pārrobežu sadarbības programmas ietvaros, pateicoties kurai svētku koncertu kuplināja kolektīvi no Baltkrievijas. Es domāju, ka Daugavpils novads kārtējo reizi ir apliecinājis, cik stipri esam – ar savām tradīcijām, ražotājiem un uzņēmējiem. Mums ir ko rādīt gan pašiem sev, gan tuvākajiem kaimiņiem, gan pasaulei.”

Novada dienu ietvaros notika arī sacensības vairākās sporta disciplīnas – strītbolā, basketbola sola metienos, baļķa un šautriņu mešanā, kā arī svarbumbu celšanā. Īpaši pieprasīta šogad bija arī klints siena. Katrā no disciplīnām tika nosaukti veiksmīgākie dalībnieki, kuriem piešķirti diplomi.

Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska ikvienam Daugavpils novada tirgotājam pasniedza Pateicības rakstus par ikdienas darbu, atbalstu un piedalīšanos Novada dienu norisēs. Bez sirsnīga „paldies” nepalika arī Novada mazpulcēni un pagastu pārvaldes, kas papildināja gadatirgu ar savām gardajām ēdienu virtuvēm.

Svētku izskaņā novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska un pašvaldības izpilddirektore Vanda Kezika dalījās iespaidiem un izteica savu vērtējumu.

Janīna Jalinska „Šogad svētki tiešām ir izdevušies, jo novada uzņēmēji ir sabraukuši kuplā skaitā. Daudz ir arī pircēju. Varbūt mēs cerējām, ka būs vairāk lauksaimnieciskās produkcijas, taču katrs no tirgotājiem ir izvēlējies prezentēt un pārdot to, kas ir izaudzēts un darināts viņu saimniecībās. Arī mūsu ciemiņi, sadarbības pārstāvji no Baltkrievijas, ir sajūsmā par gadatirgu un gardumu ielu. Tas kopskatā radījis ļoti labu iespaidu par mums un mūsu novadu.”

Vanda Kezika: „Šogad novada dienās patiešām bija ļoti interesanta programma. Liels ieguvums ir tas, ka pilsētas iedzīvotāji ar lielu interesi svētkus apmeklē, kā arī piedalās mūsu organizētajās ekskursijās. Liels paldies visiem, kas šos svētkus sarūpēja – pagastu pārvaldēm par gardumu ielu un kultūras programmu, tirgotājiem, kas atveda savu produkciju un uzņēmējiem, kas sarūpēja šo rudens dāvanu pilsētas iedzīvotājiem. Prieks, ka ir izdevies arī parādīt ES realizēto projektu rezultātus, tai skaitā piedāvāt mamogrāfa pakalpojumus. Paldies arī svētku atbalstītājiem.”

Olga Smane