Daugavpils novada dienas 2011

 

FOTOGALERIJA 

VIDEO

Trešo gadu pēc kārtas septembra nogalē Daugavpils novads svin novada dienas. Novada dienas tiek rīkotas ar mērķi veidot pašvaldības atpazīstamību, atbalstīt vietējās tradīcijas un ražotājus, kā arī veicināt lauku ražotāju un tautas mantojuma produktu attīstību. Šogad novada dienas tika svinētas septiņas dienas – visu nedēļu pagastos tika rīkoti dažnedažādi pasākumi – izstādes, radošās darbnīcas, sporta pasākumi, balles, ekskursijas bezmaksas gida pavadībā un atvērto durvju dienas pie vietējiem uzņēmējiem.

Pateicoties ES programmas projektam „Eiropa pilsoņiem”, novada dienās šogad aktīvi iesaistījās Lietuvas, Polijas un Itālijas pašvaldību sadarbību partneri. Sadarbībā ar Daugavpils Universitāti, viesi apmeklēja Universitātes laboratorijas telpas un piedalījās Daugavpils novada domes organizētajā seminārā „Uzņēmējdarbības attīstība un inovatīvu produktu ražošana lauku teritorijā”. Seminārs tika rīkots ar mērķi paradīt, ka arī laukos var ieviest inovācijas un nodarboties ar netradicionālo lauksaimniecību, kā arī apmainīties pieredzēm. Pēc semināra, labākie un veiksmīgākie novada uzņēmēji tika godināti konkursa „Daugavpils novada uzņēmējs 2011” noslēguma pasākumā.

Novada dienas noslēdzās saulainā sestdienas rītā ar krāšņu rudens gadatirgu pie Daugavpils novada domes ēkas. Gadatirgū vairāk kā simts tirgotāju bija sabraukuši, lai pircējiem sniegtu iespēju iegādāties lauku produkciju, bagātās rudens ražas veltes un amatnieku darinājumus. Daugavpils pilsētas centrālā Rīgas iela šajā dienā ieguva jaunu nosaukumu – Daugavpils novada pagastu iela. Pateicoties pagastiem, ikviens pilsētnieks, kurš ieradās uz gadatirgu, varēja sajust patiesu lauku garu un izjūtas.

Tirgotāji atzina, ka interese par lauku produkciju ir liela un žēloties nebūtu pamata. Margaritai Kraucei no Līksnas pagasta no rokas gāja sīpolu, lociņu un kartupeļu tirgošana. M.Krauce atzina, ka lauksaimnieki labprāt apmeklē novada dienu gadatirgu, jo tirgošanās kalpo kā laba reklāma, kādā veidā zemnieks var iepazīstināt pilsētniekus ar savu produkciju.

Pircēji labprāt ņēma tirgotāju vizītkartes, lai sazinātos individuāli un arī ārpus svētkiem iegādātos lauku ražojumus. Tiem, kuri iegādājās stādus un augus, netika liegts arī padoms par veiksmīgas augkopības noslēpumiem. Višķu pagasta z/s „Ziediņi” īpašniece Janīna Kursīte atklāja, ka vislielākā interese ir par ābelīšu stādiem, tikai jānogaida, kad iestāsies jauna mēness fāze. Liels pieprasījums bija arī pēc rudens aveņu, upeņu un zemeņu stādiem. „Pircēji jau lūdz, lai es rītdien atbraucu, bet man bija jāapbēdina, ka tirgus šeit vairs nenotiek”, smaidot atklāj J.Kursīte.
Savukārt Nadežda Orhipova no Maļinovas pagasta gadatirgū lepojās ar lielajiem ķirbjiem – lielākais atvestais svēra 35.kg. Saimniece atklāja, ka visbiežāk brangos dārzeņus sagriež gabaliņos un sasaldē, lai būtu iespēja tos baudīt visu ziemu. Izrādās, ka izaudzēt tik lielus ķirbjus ir katram pa spēkam. Svarīgākais, lai ir labas sēklas, tad arī mēslojums nebūs vajadzīgs.

Gadatirgū aktīvu dalību ņēma arī ārvalstu sadarbības partneri, pulcējot garas rindas pie savām tirgotāju teltīm. Nelielās Sant Angelo in Vado pašvaldības pārstāvji no Ziemeļitālijas cienāja ar spageti un olīveļļu, lauksaimniecības tradīcijām bagātais Lomžas rajons no Polijas piedāvāja gaļas kūpinājumus, sieru un alu, savukārt tuvākie kaimiņi lietuvieši no Zarasu rajona tika plaši pārstāvēti ar amatnieku darinājumiem.
Aktīvie pircēji, kuri bija nopirkuši produktus vismaz Ls 3 vērtībā ar pazīšanās zīmi – Ražots Daugavpils novadā, saņēma kuponus, kuri kalpoja kā ieejas karte pie pagastu lauku labumu degustāciju galdiem. Pagasti devīgi cienāja ar zupām, plovu, pankūkām, pīrāgiem, ozolzīļu kafiju un citiem gardumiem.
Īpaši lielu pilsētnieku interesi izraisīja iespēja redzēt un apmīļot gan tradicionālos, gan eksotiskos mājdzīvnieku pārstāvjus. No novada saimniecībām tika atvestas aitas, kazas, dekoratīvās cūciņas, mājas seski un dažādi putni. Atradās arī pircēji, kuri dzīvnieciņus vēlējās iegūt savā īpašumā – gadatirgus dalībnieks Ritvars nopirka četras paipalu vistas un gaili, lai uzdāvinātu tās mammai dzimšanas dienā.

Gadatirgū apmeklētājiem tika sniegta iespēja ne tikai patukšot maciņus, bet arī priecāties par interesantu kultūras programmu. Koncertprogrammu vadīja kolorītā novadniece Anita un mūsdienīgais pilsētnieks Egils, kuru centieniem saprasties divu stundu garumā varēja sekot līdzi ikviens gadatirgus dalībnieks. Koncerta beigās pasākuma vadītāji tomēr spēja panākt sapratni. Egils pat apņēmās iemācīties spēlēt kokli un nākamajām novada dienām pārņemt arī kādu stila rozīnīti no Anitas. Anita par savu gaumi un ģērbšanās stilu todien saņēma daudz komplimentu, tāpēc viņa izteica cerību, ka viņas sievišķīgajam, skaistajam un tikai nedaudz vecmodīgajam stilam būs sekotāji.

Skanot jautrām dziesmām un dejām, interesenti varēja piedalīties radošajās darbnīcās, veidot lielo musturdeķi, krāsot pogas, audzēt ķīmiskās aļģes, veidot maskas, baudīt bērnu un jauniešu teātra uzdevumus un citādi izpausties. Lielu palīdzību sniedza mazpulki un skolas interešu pulciņu dalībnieki.

Novada dienu gadatirgū par izklaidēm tika gādāts arī sporta cienītājiem. Ikviens varēja iemēģināt roku basketbola soda metienos un šautriņu mešanā, kā arī sekot līdzi svarbumbu celšanas sacensībām. Vislielāko interesi sagādāja strītbols – sīvā cīņa Daugavpils novada komandām nācās piekāpties Roķišķu rajona sportistiem.
Plašo koncertprogrammu pēc vietējo kolektīvu un viesmākslinieku uzstāšanos, krāšņi noslēdza Uškānu ģimenes ansambļa koncerts. Artūrs un Inta Uškāni atzina, ka, novada dienas viņiem vienmēr asociējas ar labi padarīta darba sajūtu, ko īpaši var sajust, lūkojoties uz smaidīgajiem cilvēkiem Rīgas ielā.

Visas dienas garumā, baudot atvasaru, starp svētku svinētājiem valdīja laba atmosfēra un gaišs noskaņojums. Gadatirgū pilsētnieki sajuta īpašo sajūtu, ko sniedz Daugavpils novada ļaužu optimisms, darba spars un tikai Latgalei raksturīgais viesmīlīgums un sirsnība. Noslēdzoties gadatirgum, Daugavpils novada pašvaldības priekšsēdētāja Janīna Jalinska izteica pateicību novada dienu organizētājiem un atbalstītājiem, it īpaši uzņēmējiem, pateicoties kuriem tiek popularizēts Daugavpils novada vārds.