Pirms gaidāmajām svētku brīvdienām no 20. līdz 24. jūnijam, Nacionālais veselības dienests (NVD) informē par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām.
Medicīniska rakstura padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos visu diennakti varēs saņemt, zvanot uz valsts Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Pa šo tālruni pieredzējuši mediķi sniedz medicīniskus ieteikumus iedzīvotājiem, kuriem nepieciešams ģimenes ārsta padoms, bet sūdzības par veselības stāvokli ir parādījušās ārpus ģimenes ārsta darba laika. Ar tālruņa speciālistiem iedzīvotāji ir aicināti sazināties arī gadījumos, kad ir šaubas, vai palīdzība nepieciešama steidzamā kārtā vai arī to var saņemt pēc svētkiem, sazinoties ar savu ģimenes ārstu.
Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību varēs saņemt pie dežūrārstiem, kuri sniedz medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros. Pirms došanās pie dežūrārsta ir jāsazinās telefoniski un, ja pacientam tiek noteikta klātienes vizīte, tad precīzi jāierodas norādītajā laikā, tādējādi izvairoties no saskarsmes ar citiem pacientiem, piemēram uzgaidāmajās telpās. Par vizīti klātienē pie dežūrārsta jāmaksā pacienta līdzmaksājums personām līdz 65 gadu vecumam 2 eiro apmērā, personām virs 65 gadiem 1 eiro*.
Traumu (piemēram, apdegumu, lūzumu, mežģījumu) vai pēkšņu saslimšanu gadījumos medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem sniedz steidzamās medicīniskās palīdzības punktos. Pirms došanās uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu jāsazinās ar ārstniecības iestādi telefoniski.
Savukārt neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta cilvēka veselība vai dzīvība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas. Ja tiek plānots uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu doties ar savu automašīnu, pirms došanās (ja tas ir iespējams), ieteicams ar slimnīcu sazināties par palīdzības saņemšanas iespējām atbilstoši pacienta veselības stāvoklim. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu, savukārt citās var vērsties, ja gūti ķermeņa apdegumi. Jāņem vērā, ka slimnīcu uzņemšanas nodaļās netiek sniegta valsts apmaksāta medicīniskā palīdzība gadījumos, kas nav neatliekami un kuros bijusi nepieciešama plānveida pakalpojuma saņemšana. Pacientiem, kuri vērsīsies slimnīcu uzņemšanas nodaļās tiks veiktas Covid-19 analīzes.
Dzīvībai kritiskā situācijā zvaniet uz ārkārtas tālruni 113, piemēram, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja ir dzīvībai bīstama asiņošana, gūta smaga trauma (ceļu satiksmes negadījums, elektrotrauma, ugunsgrēks, u.c.), ir pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu, vai jebkurā citā situācijā, kad palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes.
Dežūrārstu, steidzamās medicīniskās palīdzības punktu un slimnīcu uzņemšanas nodaļu darba laiks svētku brīvdienās un informācija par citām medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām ir pieejama NVD mājaslapas sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?”. Atgādinām, ka gadījumos, kad nepieciešama medicīniska palīdzība, vispirms jāsazinās ar ārstniecības pakalpojumu sniedzēju telefoniski. Uz ārstniecības iestādi vai pie ārsta bez iepriekšējas pieteikšanās doties nedrīkst!
Centrālās laboratorijas analīžu pieņemšanas punktos Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Valmierā un Jēkabpilī 20. – 22. jūnijā pacienti tiks pieņemti pēc pieraksta. 23. jūnijā pacientu pieņemšana analīžu pieņemšanas punktos paredzēta laikā no plkst. 9:00 līdz 12:00. Svētku dienā, 24. jūnijā, pacientu pieņemšana nenotiks.
E.Gulbja Covid-19 analīžu nodošanas punktā Brīvības gatvē 366 pacientu pieņemšana 20. – 23. jūnijā paredzēta laikā no plkst. 8:00 līdz 14:00. Analīžu nodošanas punktā Ķīpsalas ielā 2 pacienti tiks pieņemti 20. – 22. jūnijā laikā no plkst. 8:00 līdz 14:00. Svētku dienā 24. jūnijā pacientu pieņemšana nenotiks.
Tāpat svētku brīvdienās paredzētas izmaiņas tālruņa 8303 darba laikā. Covid-19 izmeklējumiem 20. un 22. jūnijā varēs pieteikties laikā no plkst. 9:00 līdz 15:00, savukārt 21., 23. un 24. jūnijā laikā no plkst. 9:00 līdz 12:00.
Aicinām ikvienu lejupielādēt mobilo lietotni “Apturi Covid”, kas radīta lai ierobežotu Covid-19 izplatību Latvijā, lai ātrāk uzzinātu, vai esi bijis kontaktā ar Covid-19 saslimušo. Izmantojot lietotni, varēsi savlaicīgāk izolēties, lai neapdraudētu ģimeni, kolēģus, draugus un pārējos iedzīvotājus, kā arī pievērst uzmanību slimības simptomiem un ātrāk vērsties pēc palīdzības, ja nepieciešams.
* Pacienta līdzmaksājums nav jāveic no pacienta līdzmaksājuma atbrīvotajām iedzīvotāju grupām. Piemēram, bērniem līdz 18 gadiem, 1. grupas invalīdiem, trūcīgām personām, politiski represētām personām u.c.
Informācijas avots: Nacionālais veselības dienests