Kopš 1982.gada katru gadu pasaulē un arī Latvijā 24. martā tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Arī šogad, lai pievērstu sabiedrības uzmanību jautājumiem, kuri ir saistīti ar tuberkulozi (TB), laika posmā no 20. – 30. martam tiek organizētas dažādas aktivitātes gan Rīgā, gan arī citās Latvijas pilsētās.
Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka 2015. gadā pasaulē ar TB saslimuši vidēji 10,4 miljoni cilvēku. TB ir viens no 10 biežākajiem nāves cēloņiem pasaulē. Eiropas Slimību profilakses centra dati liecina, ka Latvija 2014. gadā reģistrēto tuberkulozes gadījumu ziņā (38,0 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju) ieņem trešo vietu Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstu vidū uzreiz aiz Rumānijas (79,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju) un Lietuvas (54,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju). 2014. gadā Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs vidēji reģistrēti 12,8 TB gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.
Lai gan pēdējo gadu laikā saslimstība ar TB samazinās, tomēr TB vēl aizvien ir bieži sastopama infekcijas slimība Latvijā. 2016. gadā Latvijā tika reģistrēti 560 jauni TB gadījumi un attiecīgi 2015. gadā – 621 gadījums. Arī saslimstība ar multirezistento TB1 2016. gadā ir kritusies. 2016. gadā ir reģistrēti par 10 multirezistentās TB gadījumiem mazāk kā 2015. gadā. Jāatzīmē, ka, tāpat kā gadu iepriekš, visaugstākā saslimstība ar TB reģistrēta vecuma grupā no 18 līdz 59 gadiem. Statistikas dati liecina, ka vīrieši ar TB slimo vidēji divas reizes biežāk, nekā sievietes.
1 Multirezistentā TB ir TB ierosinātāja zāļu rezistence jeb nejutība pret diviem visefektīvākajiem TB medikamentiem ar vai bez rezistences pret citiem medikamentiem
Būtiski minēt, ka Latvijā ik gadu reģistrēti vidēji 70 nāves gadījumi no TB, turklāt šī infekcijas slimība ir viens no biežākajiem nāves cēloņiem cilvēkiem, kuriem diagnosticēta HIV infekcija.
Mūsdienās TB ir profilaktiski novēršama un veiksmīgi ārstējama infekcijas slimība, tāpēc ikvienam ir svarīgi zināt, kā šī infekcija izpaužas un kā sevi pasargāt.
Ar TB var inficēties gaisa – pilienu ceļā, proti, ieelpojot TB nūjiņu, kuru gaisā izdala ar TB slims cilvēks klepojot, šķaudot, spļaujot, runājot, elpojot. Raksturīgākie TB simptomi ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairāk kā trīs nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svara zudums, svīšana naktīs, ēstgribas zudums, nespēks un nogurums. Retāk – asiņu piejaukums krēpām, elpas trūkums, sāpes krūtīs. TB simptomi var būt praktiski nemanāmi un tie var sāk izpausties pakāpeniski.
TB neskar tikai sociāli mazaizsargātās iedzīvotāju grupas, piemēram, cilvēkus ar alkohola, narkotisko vielu atkarību, bezpajumtniekus vai personas, kuras atradušās ieslodzījumā. Ar TB var saslimt ikviens, neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa.
Lai pievērstu sabiedrības uzmanību TB jautājumiem un aicinātu cilvēkus pārbaudīt savu veselību, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Rīgas Domes Labklājības departaments (RD LD), Latvijas Sarkanais Krusts (LSK), biedrība 2 “DIA+LOGS”, biedrība “Baltijas HIV asociācija”, Latvijas Tuberkulozes fonds un Latvijas pašvaldības, atzīmējot Pasaules Tuberkulozes dienu, organizē dažādas aktivitātes, kas norisināsies divu nedēļu garumā no 20. – 30. martam.