Droši vien būsiet dzirdējuši kādu, kurš uzdod jautājumus par Covid – 19 un ierobežojumiem. Iespējams, esat uzdevuši tos paši. Šoreiz atbildes sniedz RSU Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, Prof. Dr. med. Ģirts Briģis.
Kāpēc es nedrīkstu tikties ar citiem?
Cilvēkiem sastopoties, vīruss pārceļo no viena cilvēka pie otra. Cilvēki visvairāk sastopas darbā, transportā, ballītēs u.c. Ballītes ar alkoholu ir ļoti laba vide vīrusam, lai pārceļotu no viena cilvēka pie otra, jo alkohols vēl pastiprināti atraisa cilvēkus.
Viss aiztaisīts ciet, bet statistika uz leju neiet. Kādēļ? Un kā būtu bez ierobežojumiem?
To var uzmodelēt. Ir zināms, ka saslimst apmēram 70% no tiem, kas ir bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem. Ja nebūtu nekādu, pat ne mazāko ierobežojumu, un visi Latvijas iedzīvotāji satiktu cits citu, tad saslimtu apmēram 70% no Latvijas iedzīvotājiem jeb 1,33 miljoni cilvēku. Covid – 19 letalitāte Latvijā sastāda 1,8 – 2%, kas nozīmē, ka nomiruši būtu 26 000 cilvēku. Tāds būtu rezultāts, ja nebūtu absolūti nekādu ierobežojumu.
Noteikumi bieži mainās. Nevar saprast, ko tieši darīt. Kā man rīkoties?
Izšķiroša šajā gadījumā ir cilvēku izpratne un attieksme pret šiem jautājumiem. Ja sanāk situācija, ka satiekas veca draugu kompānija, kur viens otru nav ilgstoši satikuši, šādā situācijā katram pašam jāizvērtē bīstamība. Pavisam noteikti tā arī būs tā situācija, kad vīruss varēs pārceļot no viena uz otru. Katram ir jādomā līdzi un katrai situācijai ir jāpieiet ar veselo saprātu. Jāizprot, kas ierobežo slimību, un jācenšas darīt visu, lai neļaut Covid – 19 izplatīties.
Mājās ir daudz labāk nekā slimnīcā!
Avots: SPKC