20. augusts Kalupes pagasta senioriem dāvāja brīnišķīgu laiku, lai dotos ekskursijā uz Līvāniem. “Līvānu stikla muzeja” ekspozīcijā interesenti varēja apskatīt stikla pūšanas darbnīcas izstrādājumus. Ekspozīcijas darbi ekskursantus iepriecināja ar savu eleganci, ekskluzīvu dizainu un neparastām krāsu kombinācijām. Turpat muzejā, stikla suvenīru veikaliņā, seniori iegādājās dažādus interesantus stikla izstrādājumus ikdienai un svētkiem. Kalupiešus patīkami pārsteidza muzejā esošā Lietuvas stikla mākslinieka Remigija Kriuka stikla darbu izstāde, kurā redzamo priekšmetu krāsa un forma šķita pasakaina. Tāpat apmeklētājiem bija iespēja skatīt Rīgas kinostudijā tapušās dokumentālās filmas par Līvānu stikla fabriku, tās darbu un darbiniekiem.
Turpinot ekskursiju, kalupieši varēja sajust vēsturisku un mūsdienīgu gaisotni ekspozīcijā “Amatnieki Latgalē 19. – 20. gs.” Ekspozīcijā valdīja īpaši laba aura, to radīja amatnieku senie darba rīki un rekorda cienīga garuma tautiskā josta ar dažādām latvju rakstu zīmēm. Pēc ekspozīcijas apmeklējuma seniori tika aicināti Daugavas krastā klausīties un pievienoties dziedāšanai Kalupes pagasta vokālā ansambļa “Čvartaks” vīriem.
Ekskursijas turpinājumā ekskursanti devās uz Tautas lietišķās mākslas studiju “Dubna”, kas saglabā un attīsta senās aušanas tradīcijas. Skatītāju acis piesaista tas, ka audeklos tiek ieaustas senās rakstu zīmes ar mūsdienīgām tekstilijām. Kalupes sievas iegādājās dažādus tekstilizstrādājumus no TLM studija “Dubna”.
Lai uzturētu mundrumu, seniori tika aicināti pusdienot ēdnīcā “Preilene”. Atpūtušies un ieguvuši jaunus spēkus, kalupieši devās uz Līvānu katoļu baznīcu, ko vada priesteris Jānis Smirnovs. Visiem kopā esot, tika skaitītas lūgšanas par aizgājējiem un dziedātas dziesmas. Pateicībā par svētbrīdi kalupietis Henrihs Kivlenieks uzdāvināja savu jauno grāmatu par Kalupi un kalupiešiem. Pēcpusdienas saules staru siltumā ekskursijas dalībnieki devās mājupceļā uz Kalupi. Paldies senioriem par atsaucību un izturību!
Inita Ivdra
Kalupes pagasta kultūras darba vadītāja